5 klaidinančios nuostatos, taikant agile organizacijų veikloje

5 klaidinančios nuostatos, taikant agile organizacijų veikloje

Naujienos

5 klaidinančios nuostatos, taikant agile organizacijų veikloje

Pastaruoju metu vis daugiau organizacijų svarsto galimybę vadovautis ir taikyti agile filosofiją ir principus savo veikloje. Dažniausiai tikimasi, kad problemos, kurios kildavo komandos lygmeniu, gali būti išspręstos ir visos organizacijos mastu. Nepavykus įgyvendinti pokyčių organizacijose, dažniausiai kaltinama agile filosofija. Taip nutikus, nuskamba teiginys, kad „agile neveikia“, nors reikėtų sakyti: „mes neteisingai taikome agile.“  Šios išvados dažniausiai kyla dėl klaidingų nuostatų, lūkesčių ir neišmoktų pamokų. Todėl žemiau pateikiamos pagrindinės klaidinančios nuostatos, kurias žinoti pravartu, taikant agile filosofiją organizacijų veikloje:

Per dideli (arba net išpūsti) lūkesčiai agile

Nuo tada, kai apsisprendžiama organizacijose taikyti agile principus, vadovai, komandos ir klientai atsipalaiduoja. Tokiu būdu jie pamiršta darbų įgyvendinimo terminus, išmeta parengtas specifikacijas, sumažina investicijas ir jaučiasi saugiai, tikėdamiesi, kad projektas bus įgyvendintas laiku ir neviršijant biudžeto. Taip pat, klientai vis dažniau pradeda keisti savo norus ir reikalavimus manydami, kad paslaugų teikėjai, vadovaudamiesi ir taikydami agile filosofiją, taip pat lengvai prisitaikys.

Agile yra tik kalbos

Agile yra filosofija, kuri dar kartais vadinama judrumu. Sutinkamos dvi agile besivadovaujančių stovyklos: vieni teigia, kad, jei nesivadovauji agile, tai negali tapti judrus, o kiti teigia, kad norint būti judriam, nebūtina visko keisti. Panašu, kad po ilgų diskusijų pagaliau susitarta dėl krypties, jog tapti judriu galima, tačiau tam reikia laiko, įsipareigojimo, įsitraukimo ir nuolatinio mokymosi.

Agile per komandos skirtingų rolių prizmę

Agile apibrėžimas yra skirtingai suprantamas, žiūrint iš komandos narių rolių perspektyvos. Projektų vadovai dažnai įsivaizduoja, kad agile yra chaosas ir nesukuria įsipareigojimų. Taip pat jie mano, kad kiekvienam pokyčiui būtinas planas, lydimas įsipareigojimais. Programuotojų požiūriu, agile filosofija reiškia, kad nėra įsipareigojimų ir nėra jokių gairių.  

stack of jigsaw puzzle piecesHans-Peter Gauster/Unsplash

Agile kaip pasiteisinimas neteisingiems pasirinkimams

Komandai ar skyriui nusprendus vadovautis ir taikyti agile filosofiją, yra manoma, kad darbuotojai dangstydamiesi po agile terminu, turi teisę į bet kurį klausimą atsakyti ne. Taip pat jie galvoja, kad būtinosios dokumentacijos visai nereikia. Iš kitos pusės, jie leidžia sau pasiteisinti miglotais (labiau nei bet kada) poreikių aprašymais, nuolat keisti savo mintis ir idėjas. 

Procesas, įrankiai ir pokyčiai

Viena iš pagrindinių agile filosofijos pamokų, iš kurių vertėtų pasimokyti, yra procesų tobulinimas. Juos tobulinti nėra lengva, nes tai atspindi nuolatinius pokyčius, o žmonės jiems įprastai priešinasi. Tipiniais argumentais prieš pokyčius dažniausiai laikomi: nenoras taikyti pokyčių valdymo praktiką, manant kad ji nėra naudinga ir galvojant, jog esamas procesas veikia (daugiau ar mažiau). Taip pat galima sutikti ir tokių pasiteisinimų: „negalime pakeisti proceso, nes šiuo metu turimas įrankis tokio funkcionalumo neturi arba negali palaikyti norimo pokyčio“. Pokytį galima laikyti teisingu dviem atvejais:

– jis tampa įpročio dalyku ir žmonėms nebereikia galvoti apie pokytį arba nuolat skaityti instrukcijų, kuriose paaiškinama, kaip turi vykti procesas;

– pokytis būna automatizuotas ir įterptas į įrankį, kuriame jis nėra klaidingai interpretuojamas. 

Jau vasario 6 d. Agile Lietuva organizuojamame Meetup #4 viešajam sektoriui Aleksej Kovaliov pasidalins savo patirtimi dirbant įvairaus dydžio bei tipo organizacijose: tarptautinėse korporacijose, Lietuviško kapitalo įmonėse, startuoliuose bei viešojo sektoriaus organizacijose. Renginio metu pranešėjas atsakys į klausimą, kodėl Agile teorijos lieka gražiomis utopijomis ir padirbtomis sidabrinėmis kulkomis?

Comment (1)

  1. Danil Michailovas

    Ar teisingai suprantu, kad iš esmės teigiama problema – nežinojimas? Nežinoma kas Agile yra ir kas nėra.

    Nesuprantant įrankį sunku juo prasmingai naudotis.

Leave your thought here

Your email address will not be published. Required fields are marked *